Ieri, 21 iunie, între orele 15.00 - 19.00, polițiștii rutieri din cadrul Serviciului Rutier Dolj, Biroului Rutier Craiova și formațiunilor rutiere din județ au desfășurat acţiuni pentru prevenirea încălcării regimului legal de viteză și prevenirea accidentelor de circulaţie.
În cadrul acțiunii, polițiștii au aplicat 83 de sancţiuni contravenţionale, din care 40 pentru depășirea vitezei legale, în valoare totală de aproximativ 18.000 de lei.
De asemenea, au fost reținute 10 permise de conducere și retras un certificat de înmatriculare.
Totodată, au fost constatate 4 infracțiuni la regimul rutier.
Înregistrat de aparatul radar cu viteza de 145 km/h, pe DN 6
Un bărbat, de 32 ani, din municipiul Craiova, a fost depistat de poliţişti în timp ce conducea un autoturism, cu viteza de 145 km/h, pe DN 6, pe un sector de drum cu limită de viteză de 70 km/h.
Cel în cauză a fost sancționat contravențional, conform prevederilor O.U.G. nr.195/2002 Rep., fiind dispusă și măsura complementară de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice pe o perioadă de timp, conform legii.
Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.