Polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Bacău au desfășurat, în noaptea de 20/21 iunie, o acțiune de amploare pentru menținerea ordinii publice și creșterea siguranței rutiere. Operațiunea a fost coordonată de Direcțiile de Ordine Publică și Rutieră și a implicat forțe ale poliției, jandarmeriei și ale Serviciului pentru Acțiuni Speciale Bacău.
Scopul activităților a fost prevenirea faptelor antisociale, combaterea consumului de alcool sau a substanțelor interzise și verificarea respectării normelor privind circulația pe drumurile publice. Controalele au vizat atât mediul urban, cât și pe zonele rurale din județ.
Controale în cluburi, unități de cazare și filtre rutiere
În cadrul controalelor, autoritățile au verificat 24 de obiective, inclusiv cluburi și unități de cazare. Totodată, au fost instituite filtre rutiere, prin care au fost verificate în bazele de date peste 1.000 de autovehicule și au fost legitimate aproximativ 1.700 de persoane.
Rezultatele acțiunii au inclus aplicarea a 219 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 92.000 de lei. De asemenea, polițiștii au constatat 4 infracțiuni, au retras 21 de certificate de înmatriculare și au reținut 9 permise de conducere.
Conducător auto sancționat pentru viteză excesivă în Bogdănești
În timpul kontrollerilor rutiere, un bărbat de 30 de ani a fost depistat în jurul orei 01:40, circulând cu un autoturism pe DN 11, în localitatea Bogdănești. Acesta conducea cu o viteză de 83 km/h în localitate, fapt pentru care a fost sancționat contravențional.
La doar câteva minute după prima stopare, același conducător auto a fost depistat de un alt echipaj de poliție în timp ce conducea autoturismul cu o viteză de 132 km/h tot în localitate. Ca urmare a încălcării regulilor de circulație, bărbatul a fost sancționat cu o amendă în valoare de 4.050 de lei, iar permisul de conducere i-a fost reținut pentru o perioadă de 120 de zile.
Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.