ARES

Acțiune Poliția Iași: Sancțiuni pentru neacordarea priorității pietonilor

Poliția din Iași a aplicat 15 sancțiuni contravenționale și a reținut permise de conducere în urma unei acțiuni pentru siguranța pietonilor.

Observator 24 Rutier

Poliția din Iași a aplicat sancțiuni pentru neacordarea priorității pietonilor

În urma unei acțiuni de prevenire a accidentelor rutiere, polițiștii au aplicat 15 sancțiuni contravenționale și au reținut permise de conducere

Polițiștii de la Biroul Rutier din cadrul Poliției Municipiului Iași au desfășurat o acțiune de control pentru siguranța pietonilor. În cadrul operațiunii au fost aplicate 15 sancțiuni și au fost reținute documente de circulație.

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Iași – Biroul Rutier au desfășurat, în data de 24 iunie, o acțiune de control menită să prevină producerea accidentelor rutiere cauzate de nerespectarea priorității de trecere a pietonilor. Obiectivul principal al intervenției a fost monitorizarea siguranței persoanelor care traversează drumurile publice prin locuri special marcate și semnalizate.

În cadrul acțiunii, autoritățile au efectuat 18 testări alcoolscopice pentru a verifica starea de alcoolemie a conducătorilor de vehicule. În urma verificărilor, au fost aplicate un total de 15 sancțiuni contravenționale, în valoare de 11.947 de lei. Dintre acestea, 4 sancțiuni au fost impuse pentru neacordarea priorității pietonilor, iar 11 sancțiuni au fost aplicate pentru alte abateri la regulile de circulație.

Rețineri de documente și sancțiuni aplicate

Pe lângă amenzile contravenționale, polițiștii au reținut cinci permise de conducere și un certificat de înmatriculare al unui autovehicul.

Printre persoanele identificate de polițiști se numără un tânăr în vârstă de 24 de ani, provenit din județul Vaslui. Acesta conducea un autoturism în municipiul Iași și, la o trecere pentru pietoni marcată și semnalizată corespunzător, nu a oprit și nu a acordat prioritatea de trecere unui pieton care se afla în mod regulamentar în traversarea străzii.

Bărbatul a fost sancționat contravențional conform O.U.G. nr. 195/2002, iar permisul său de conducere i-a fost reținut în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 60 de zile.

Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.