În data de 22 iunie, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Iași – Biroul Rutier au desfășurat o acțiune de controale rutiere, având ca scop principal prevenirea producerii accidentelor rutiere cauzate de nerespectarea regimului legal de viteză.
În cadrul operațiunii de verificare, autoritățile au legitimat un număr de 23 de persoane. De asemenea, au fost efectuate 24 de testări alcoolscopice pentru a verifica dacă conducătorii de vehicule se aflau sub influența alcoolului. Rezultatele acțiunii au dus la aplicarea a 32 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 30.780 de lei. Dintre acestea, 23 de sancțiuni au fost aplicate pentru nerespectarea regimului legal de viteză, iar celelalte 9 pentru alte abateri constatate în timpul controalelor.
În urma acestor măsuri, polițiștii au reținut patru permise de conducere și au retras un certificat de înmatricare al unui autovehicul.
Depășire semnificativă de viteză în Iași
Unul dintre cazurile evidențiate în cadrul acțiunii vizează o femeie în vârstă de 26 de ani. Aceasta conducea un autoturism în municipiul Iași și a fost surprinsă de un control radar circulând cu o viteză de 101 km/h, într-o zonă unde viteza maximă admisă este de 50 km/h, conform indicatorului rutier.
Din cauza depășirii limitei de viteză, persoana în cauză a fost sancționată contravențional, în conformitate cu prevederile O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice. Totodată, polițiștilor le-a fost reținut permisul de conducere în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile.
Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.