ARES

Poliția Mehedinți: 91 de evenimente și 296 de sancțiuni în 24 de ore

Polițiștii din Mehedinți au gestionat 91 de evenimente în ultimele 24 de ore. Au fost aplicate 296 de sancțiuni și scoși din trafic 17 șoferi și 18 vehicule.

Observator 24 Rutier

Polițiștii din Mehedinți au gestionat 91 de evenimente în ultimele 24 de ore

În urma acțiunilor de verificare, au fost aplicate 296 de sancțiuni contravenționale, iar 17 conducători auto au fost scoși din trafic

În decursul zilei de 22 iunie, polițiștii din județul Mehedinți au intervenit la 91 de evenimente, aplicând aproape 300 de sancțiuni și scoțând din circulație vehicule care nu asigurau siguranța în trafic.

Polițiștii din județul Mehedinți au desfășurat, în data de 22 iunie, o serie de acțiuni menite să asigure menținerea ordinii și liniștii publice, precum și respectarea legislației rutiere. Acțiunile au vizat atât prevenirea consumului de substanțe interzise, cât și identificarea persoanelor urmărite de lege.

În decursul celor 24 de ore, autoritățile au gestionat un total de 91 de evenimente sesizate, dintre care 63 de acestea au fost raportate prin intermediul sistemului unic de apel 112. Pentru a preveni posibilele fapte ilegale, echipele de poliție au efectuat verificări extensive în teren.

Verificări rutiere și testări pentru substanțe psihoactive

În cadrul controalelor rutiere, polițiștii au testat 98 de conducători auto cu aparatura din dotare, în scopul stabilirii prezenței alcoolului sau a substanțelor psihoactive la volan. De asemenea, prin utilizarea aplicației e-DAC, au fost verificate 325 de autovehicule și 419 persoane.

Pentru neregulile constatate în timpul acestor misiuni, polițiștii au aplicat 296 de sancțiuni contravenționale, valoarea acestora depășind suma de 114.000 de lei. Ca măsură de siguranță, 17 conducători auto au fost scoși din trafic, fiind suspendată exercitarea dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice, conform legii.

Vehicule scoase din circulație pentru lipsă de siguranță

Pe lângă sancționarea conducătorilor, autoritățile au luat măsuri și împotriva unor mijloace de transport care nu respectau normele de siguranță. În acest context, 18 vehicule au fost oprite din a circula pe drumurile publice. Certificatele de înmatriculare ale acestor autovehicule au fost retrase până la remedierea problemelor tehnice constatate.

Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.