În perioada 20-21 iunie, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Iași au desfășurat o serie de acțiuni de controal pe linia rutieră, menite să verifice respectarea legislației și să prevină accidentele rutiere.
Controale pentru motocicliști în municipiul Iași
Pe data de 20 iunie, polițiștii de la Biroul Rutier din cadrul Poliției Municipiului Iași au efectuat controale axate pe conducătorii de motociclete și mopede. În cadrul operațiunii, au fost verificate 30 de motociclete, 20 de mopede și 16 autovehicule.
În urma controlului, au fost efectuate 60 de testări alcoolscopice și s-au aplicat 15 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 6.265 lei. De asemenea, polițiștii au reținut două permise de conducere și un certificat de înmatriculare.
Acțiune pe DN2 în sistem RELEU
La data de 21 iunie, structurile de ordine publică și polițiștii rutieri de la Biroul Rutier Pașcani au desfășurat acțiuni pe DN2, utilizând sistemul RELEU, în colaborare cu județele limitrofe. În acest context, au fost legitimate 35 de persoane și verificate 27 de autovehicule.
Rezultatul controalelor a inclus efectuarea a 12 testări alcoolscopice și aplicarea a 44 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 36.041 lei. În urma acțiunii, șase conducători auto au fost scoși din trafic, fiind suspendată exercitarea dreptului de a conduce pe o perioadă de timp, conform prevederilor legale.
Sancționarea unui șofer pentru depășire pe trecerea de pietoni
Tot în cadrul controalelor, în localitatea Ciohorăni, a fost identificat un bărbat în vârstă de 58 de ani care conducea un autoturism cu viteza de 94 km/h. Acesta ar fi efectuat o manevră de depășire pe o trecere de pietoni. Polițiștii au aplicat o sancțiune contravențională conform OUG nr. 195/2002, iar bărbatului i-a fost reținut permisul de conducere în vederea suspendării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 60 de zile.
Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.