ARES

Biciclist de 71 de ani amendat în Mehedinți pentru alcool la volan

Un bărbat de 71 de ani a fost sancționat cu o amendă de 1.215 lei în Mehedinți, după ce a fost depistat conducând o bicicletă sub influența alcoolului.

Observator 24 Rutier

Biciclist sancționat pentru că a condus sub influența alcoolului în Mehedinți

Un bărbat de 71 de ani a fost amendat cu 1.215 lei după ce a fost depistat cu un nivel de alcool de 1,11 mg/l în aerul expirat

Un bărbat de 71 de ani din localitatea Obârșia de Câmp a fost sancționat contravențional după ce a fost depistat de polițiștii din Secția de Poliție Rurală Cujmir conducând o bicicletă sub influența alcoolului.

Un bărbat în vârstă de 71 de ani a fost sancționat contravențional după ce polițiștii l-au depistat în trafic conducând o bicicletă sub influența alcoolului, în județul Mehedinți.

Evenimentul a avut loc în data de 25 iunie, la ora 18:54, în localitatea Obârșia de Câmp. Conform informațiilor furnizate de autorități, bărbatul se deplasa pe drumul județean DJ 562, în localitatea sa de domiciliu, pe o bicicletă, după ce ar fi consumat băuturi alcoolice.

În urma controlului efectuat de polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Cujmir, persoana în cauză a fost testată cu aparatul alcooltest. Rezultatul indică o concentrație de 1,11 mg/l alcool în aerul expirat.

Ca urmare a nerespectării prevederilor OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, bărbatul a fost sancționat cu o amendă contravențională în valoare de 1.215 lei.

Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.