Un bărbat în vârstă de 71 de ani a fost sancționat contravențional după ce polițiștii l-au depistat în trafic conducând o bicicletă sub influența alcoolului, în județul Mehedinți.
Evenimentul a avut loc în data de 25 iunie, la ora 18:54, în localitatea Obârșia de Câmp. Conform informațiilor furnizate de autorități, bărbatul se deplasa pe drumul județean DJ 562, în localitatea sa de domiciliu, pe o bicicletă, după ce ar fi consumat băuturi alcoolice.
În urma controlului efectuat de polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Cujmir, persoana în cauză a fost testată cu aparatul alcooltest. Rezultatul indică o concentrație de 1,11 mg/l alcool în aerul expirat.
Ca urmare a nerespectării prevederilor OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, bărbatul a fost sancționat cu o amendă contravențională în valoare de 1.215 lei.
Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.