Un eveniment rutier a avut loc în localitatea Sascut, în cursul nopții a zilei de 21 iunie, implicând un conducător auto care a încercat să evite un control de rutieră prin fuga pe marginea drumului.
În jurul orei 03.00, polițiștii Serviciului Rutier au efectuat semnalul regulamentar de oprire pentru un autoturism care circula în trafic. În urma acestui semnal, conducătorul auto, un bărbat în vârstă de 25 de ani, a coborât din vehicul și a încercat să fugă în vegetația de pe marginea drumului pentru a evita intervenția poliției. Autoritățile au reușit însă să imobilizeze persoana în cauză și să o conducă la sediul poliției pentru completarea probatorului.
În timpul verificărilor, s-a constatat că tânărul apresenta o alcoolemie de 1,09 mg/l alcool pur în aerul expirat. Pe lângă starea de ebrietate, verificările efectuate de polițiști au relevat faptul că acesta avea deja dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice anulat.
Din cauza constatărilor, bărbatul a fost reținut de polițiști pentru o durată de 24 de ore și a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Bacău. În cauză sunt continuate cercetările.
Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.