Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale – Compartimentul Urmăriri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bihor au reușit depistarea și reținerea a doi bărbați care se aflau în pendientele justiției. Acțiunile de executare a mandatelor de arestare au avut loc în data de 25 iunie.
Condamnare pentru tâlhărie calificată
Primul bărbat identificat de polițiști este în vârstă de 30 de ani și este originar din comuna Sârbi, județul Bihor. Acesta a fost reținut în urma mandatului de executare a unei pedepse privative de libertate, emis de Judecătoria Oradea. Conform documentelor oficiale, bărbatul a fost condamnat la o pedeapsă de 1 an și 7 luni de închisoare, cu executarea în regim de detenție, pentru săvârșirea infracțiunii de tâlhărie calificată.
Încălcarea măsurilor unui ordin de protecție
În cel de-al doilea caz, polițiștii au depistat un bărbat de 36 de ani, din comuna Lugașu de Jos, județul Bihor. Persoana în cauză a fost reținută în baza unui mandat de executare a pedepsei emis tot de Judecătoria Oradea. Bărbatul a fost condamnat la o pedeapsă de 8 luni de închisoare, cu executarea în regim de detenție, pentru infracțiunea de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție, fapt comis în formă continuată.
În urma procedurilor de reținere, ambii bărbați au fost încarcerați la Penitenciarul Oradea pentru a-și servi pedepsele la care au fost condamnați prin hotărârea judecătorească.
Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.