ARES

Doi tineri depistați cu substanțe psihoactive în București

Polițiștii din București au interceptat doi tineri care au încercat să fugă. Unul dintre suspecți a fost prins după un foc de avertisment.

Observator 24 Droguri

Doi tineri au fost depistați de polițiștii din București în posesia unor substanțe psihoactive

Intervenția a avut loc pe Șoseaua Nicolae Titulescu, unde un polițist a fost nevoit să tragă un foc de avertisment pentru a opri unul dintre suspecți

Polițiștii Secției 4 din București au interceptat doi tineri, vârste de 23 și 24 de ani, în timpul unor activități de menținere a ordinii pe Șoseaua Nicolae Titulescu. Unul dintre suspecți a fost prins după ce un agent a efectuat un foc de avertisment.

În data de 24.06.2016, în jurul orei 20:20, polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție au intervenit pe Șoseaua Nicolae Titulescu, în București, în timpul desfășurării activităților specifice pentru menținerea ordinii și siguranței publice.

În timpul misiunii, echipajul a observat două persoane al căror comportament a atras atenția. La momentul interceptării pentru legitimare și verificări, cei doi tineri au încercat să se sustragă controlului polițienesc, fugind în direcții diferite: unul către strada Bahluiului, iar celălalt către Bulevardul Banu Manta.

În urma urmăririi, unul dintre polițiști a reușit să identifice și să imobilizeze persoana care se deplasa spre Bulevardul Banu Manta, fiind vorba despre un tânăr în vârstă de 23 de ani.

Cel de-al doilea suspect, un tânăr de 24 de ani, a încercat să fugă spre strada Bahluiului. Conform polițiștilor, acesta nu s-a conformat somațiilor repetate de oprire. În acest context, un agent a efectuat, în condițiile legale de uz de armă, un foc de avertisment tras în plan vertical. Ulterior, persoana s-a conformat dispozițiilor și a fost imobilizată în siguranță.

În timpul urmăririi, unul dintre tineri a aruncat sub un autoturism o pungă ce conținea o cantitate de substanță vegetală, susceptibilă să aibă efecte psihoactive. Punga a fost ridicată, sigilată și indisponibilizată pentru a fi predată structurii specializate în combaterea criminalității organizate, în vederea continuării investigațiilor de specialitate.

Autoritățile au precizat că, din utilizarea armamentului din dotare, nu au existat victime omenești sau pagube materiale. Cercetările sunt continuate de către unitățile competente în vederea stabilirii întregii situații de fapt și dispunerii măsurilor legale.

Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.