La data de 23 iunie, polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea, emis de către Tribunalul Iași.
Acțiunea a vizat un bărbat în vârstă de 58 de ani, care a fost condamnat pentru săvârșirea unor infracțiuni legate de domeniul informatic. Conform datelor furnizate de autorități, acesta a fost condamnat pentru efectuarea de operațiuni frauduloase în formă continuată și pentru accesul ilegal la un sistem informatic, tot acestea în formă continuată.
În baza mandatului emis de instanță, bărbatul a fost depus la Penitenciarul Iași, în vederea executării pedepsei impuse de Tribunalul Iași.
Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.