Polițiștii din județul Iași au desfășurat o serie de acțiuni pentru menținerea ordinii și siguranței publice în perioada 19-21 iunie. În acest interval, autoritățile au intervenit la un număr semnificativ de evenimente, majoritatea fiind sesizate prin numărul de urgență 112.
Intervenții pentru ordine publică
Conform datelor furnizate de Inspectoratul de Poliție Județean Iași, în cele trei zile, polițiștii au gestionat un total de 414 evenimente, dintre care 370 au fost raportate prin serviciul de urgență 112. În urma acestor activități, au fost sesizate 103 infracțiuni.
Pentru prevenirea faptelor antisociale, au fost aplicate 900 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 525.927 de lei. Aceste măsuri au fost luate în scopul asigurării unui climat de siguranță pentru cetățenii județului.
Măsuri pentru siguranța rutieră
Siguranța rutieră și salvarea de vieți au reprezentat priorități majore în cadrul activităților desfășurate. Polițiștii rutieri au efectuat controale pentru prevenirea accidentelor de circulație și pentru creșterea gradului de siguranță pe drumurile publice.
În acest context, au fost scoși din trafic 70 de conducători auto care au fost considerați un pericol pentru ceilalți participanți la trafic. Pentru aceștia, exercitarea dreptului de a conduce autovehicule a fost suspendată pe o perioadă de timp, conform legislației în vigoare.
De asemenea, au fost stopate 56 de autovehicule care nu prezentau siguranță pe drumurile publice. În urma controalelor, certificatele de înmatriculare ale acestor 56 de vehicule au fost retrase de către polițiști până la remedierea problemelor constatate.
Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.