ARES

Poliția Rutieră Dolj: 199 de sancțiuni și viteze de 155 km/h

Acțiuni ale poliției rutiere în Dolj: 199 de sancțiuni aplicate, 12 conducători auto scoși din trafic și viteze de peste 150 km/h înregistrate în Segarcea.

Observator 24 Rutier

Poliția Rutieră Dolj: 199 de sancțiuni aplicate și 12 conducători auto scoși din trafic

Într-un amplu plan de controale pentru siguranța rutieră, polițiștii din Dolj au aplicat amenzi de peste 50.000 de lei și au suspendat dreptul de conducere al mai multor persoane

Polițiștii rutieri din județul Dolj au desfășurat acțiuni de controal pentru prevenirea accidentelor, rezultând în aplicarea a 199 de sancțiuni și scoaterea din trafic a 12 conducători auto.

Polițiștii rutieri din județul Dolj au desfășurat, în ultimele 24 de ore, o serie de acțiuni menite să crească gradul de siguranță pe drumurile publice și să prevină accidentele rutiere. Controalele au vizat în special depistarea conducătorilor auto care depășesc limitele de viteză și a celor care aleg să circule sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

În cadrul acestor activități, autoritățile au acționat și pentru prevenirea indisciplinei pietonilor, bicicliștilor și conducătorilor de trotinete electrice, având ca scop reducerea riscului de implicare în accidente de circulație.

În urma controalelor, polițiștii au aplicat un total de 199 de sancțiuni contravenționale, valoarea acestora fiind de peste 50.000 de lei. De asemenea, pentru a proteja ceilalți participanți la trafic, 12 conducători auto au fost scoși de pe drumurile publice, dreptul lor de a conduce autovehicule fiind suspendat pe o perioadă de timp, conform prevederilor legale.

Totodată, au fost oprite de la circulație 4 autovehicule care nu prezentau siguranță în trafic. Pentru aceste vehicule, certificatele de înmatriculare au fost retrase până la remedierea problemelor tehnice constatate.

Viteze excesive înregistrate de aparatul radar

Dintre cazurile semnalate, un bărbat în vârstă de 43 de ani, din municipiul Craiova, a fost surprins de aparatul radar în timp ce conducea un autoturism pe DJ 561B, în afara localității Segarcea. Acesta circula cu o viteză de 155 km/h. Polițiștii din cadrul Formațiunii Rutiere Segarcea au aplicat o sancțiune contravențională și au dispus măsura complementară de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice pentru o perioadă de 90 de zile.

Un alt incident de viteză a fost înregistrat în orașul Segarcea, pe strada Republicii. Un bărbat de 47 de ani, tot din Craiova, conducea un autoturism cu viteza de 127 km/h. În urma acțiunii polițiștilor, acesta a fost sancționat contravențional, fiind dispusă și suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice pentru o perioadă de 120 de zile.

Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.