Poliția Municipiului Orăștie a fost sesizată, în data de 26.06.2026, prin sistemul unic de apeluri de urgență 112, de către un angajat al unui centru de minori din cadrul DGASPC Hunedoara. Sesizarea a vizat plecarea voluntară a două persoane minore din cadrul instituției.
În urma verificărilor efectuate de autorități, s-a stabilit că, în jurul orei 17:10, cele două minore au părăsit centrul prin escaladarea gardului împrejmuitor, fără a mai reveni. Polițiștii au menționat că persoanele în cauză sunt cunoscute pentru plecări voluntare repetate din centrul de plasament.
Semnalmentele celor două minore
Prima minoră, identificată de polițiști ca fiind Barica Sonia-Alexandra, în vârstă de 16 ani, are o înălțime de aproximativ 1,60 m și o constituție corpolentă. Aceasta prezintă un tatuaj pe mâna stângă. La momentul plecării, era îmbrăcată cu pantaloni scurți de culoare bleumarin, un maiou negru și șlapi negri.
A doua minoră este Dodo Daria Sara, în vârstă de 13 ani. Aceasta are o înălțime de aproximativ 1,59 m, greutatea fiind de aproximativ 59 kg, are părul lung și negru, ochi verzi și față ovală. În momentul în care a părăsit centrul, purta un tricou negru cu un imprimeu tip „ursuleț” pe spate, colanți negri lungi și șlapi negri.
Polițiștii desfășoară activități specifice pentru depistarea celor două persoane. Persoanele care pot oferi informații ce pot conduce la localizarea acestora sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliție sau să apeleze numărul unic de urgență 112.
Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.