ARES

Șofer reținut în Bihor pentru conducere sub influența alcoolului

Un bărbat de 44 de ani a fost reținut în Biharia după ce a fost depistat conducând un autoturism cu 1,21 mg/l alcool în aerul expirat.

Observator 24 Rutier

Bărbat de 44 de ani reținut după ce a fost depistat conducând sub influența alcoolului în Biharia

Un șofer din comuna Sălard a fost reținut pentru 24 de ore, după ce a fost surprins în trafic cu o concentrație alcoolică de 1,21 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Un bărbat de 44 de ani din comuna Sălard a fost reținut de polițiștii din Biharia, după ce a fost depistat conducând un autoturism sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o concentrație de 1,21 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Un bărbat în vârstă de 44 de ani, originar din comuna Sălard, județul Bihor, a fost reținut de polițiștii Secției nr. 3 de Poliție Rurală Biharia, după ce a fost identificat în trafic în timp ce conducea un autoturism sub influența băuturilor alcoolice.

Incidentul a avut loc în data de 20 iunie, în jurul orei 22:50, pe strada Viilor din localitatea Biharia. În urma controalelor efectuate de către agenții polițiști, conducătorul auto a fost depistat având o concentrație alcoolică de 1,21 mg/l alcool pur în aerul expirat. Pentru confirmarea stării de alcoolemie, persoana în cauză a fost supusă prelevării de probe biologice.

Ca urmare a constatărilor, la data de 21 iunie, polițiștii au dispus reținerea bărbatului pentru o perioadă de 24 de ore. Acesta a fost dus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județan Bihor.

În prezent, bărbatul este cercetat sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea, sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere a unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice. În cauză sunt continuate cercetările pentru stabilirea tuturor detaliilor legate de această faptă.

Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.