Polițiștii Secției 12 Poliție, din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, au reținut, în data de 23.06.2026, un tânăr în vârstă de 20 de ani. Acesta este cercetat într-un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.
Faptele au fost raportate autorităților pe 22.06.2026, când directorul unei școli gimnaziale din Sectorul 3 a sesizat prin apelul 112 că, din incinta instituției, ar fi fost sustrase mai multe bunuri, în valoare de aproximativ 10.000 de lei. Cercetările și investigațiile efectuate de polițiști au condus către bărbatul identificat, care este bănuit de comiterea faptei.
În urma activităților specifice desfășurate în data de 23.06.2026, bănuitul a fost depistat și condus la sediul subunității pentru audieri. Probatoriul administrat a relevat faptul că, în noaptea dintre 20 și 21 iunie, tânărul ar fi pătruns în incinta școlii purtând o mască pentru a nu fi recunoscut. În acest context, acesta ar fi sustras mai multe bunuri, printre care laptopuri, monitoare, boxe portabile și diverse rechizite și jocuri manuale pentru copii. Prejudiciul cauzat este estimat la aproximativ 10.000 de lei.
În urma acțiunilor de cercetare, o parte dintre bunurile sustrase au fost recuperate și predate reprezentanților instituției de învățământ. Pe baza probatoriului administrat, față de persoana în cauză a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, urmând ca acesta să fie prezentat magistraților cu o propunere legală.
Cercetările sunt continuate de către Secția 12 Poliție, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat.
Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.