Un bărbat în vârstă de 63 de ani a fost sancționat de polițiștii din cadrul Poliției municipiului Orșova, după ce a fost depistat în trafic conducând un autoturism sub influența alcoolului.
Incidentul a avut loc în data de 22 iunie, pe strada Cernei din Orșova. Conducătorul auto, identificat de polițiști ca fiind un cetățean din județul Dolj, a fost stopat în timpul unei verificări rutiere.
În urma controlului, autoritățile au utilizat aparatul alcooltest, care a indicat un nivel de 0,31 mg/l alcool în aerul expirat de acesta. Din această cauză, bărbatul a fost sancționat pentru nerespectarea prevederilor OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice.
Măsurile aplicate de poliție au inclus obligarea persoanei în cauză de a plăti o amendă contravențională în valoare de 1822,5 lei. Pe lângă sancțiunea financiară, autoritățile au dispus și o măsură complementară: suspendarea exercitării dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice pentru o perioadă de 90 de zile.
Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.