ARES

Tânăr de 17 ani reținut în Bihor după furtul unui autoturism

Un tânăr din Husasău de Tinca a fost reținut de polițiști după ce ar fi sustras un autoturism și l-ar fi condus fără permis pe drumurile județene din Bihor.

Observator 24 Rutier

Tânăr de 17 ani reținut în Bihor după ce ar fi sustras un autoturism și l-ar fi condus fără permis

Incidentul a avut loc în localitatea Husasău de Tinca, iar tânărul este cercetat pentru furt în scop de folosință și conducere fără permis

Un tânăr de 17 ani din comuna Husasău de Tinca a fost reținut de polițiștii Secției nr. 5 de Poliție Rurală Oradea. Acesta este cercetat pentru că ar fi sustras un autoturism și l-ar fi condus pe drumurile publice fără a deține permis de conducere.

Un tânăr de 17 ani din comuna Husasău de Tinca, județul Bihor, a fost reținut de polițiștii Secției nr. 5 de Poliție Rurală Oradea, în urma unei fapte care a implicat sustragerea unui autoturism și conducerea acestuia fără permis de conducere.

Evenimentul a avut loc în noaptea zilei de 23 iunie, în jurul orei 23:50. Conform comunicatului oficial, tânărul ar fi profitat de faptul că un autoturism fusese lăsat parcat pe podul de intrare într-un imobil din localitatea Husasău de Tinca. Deși ușa mașinii era închisă, aceasta nu fusese asigurată, iar cheia de rezervă se afla în habitaclu, facilitând astfel accesul.

După ce ar fi sustras vehiculul, tânărul l-ar fi condus pe drumurile publice din localitatea Husasău de Tinca, inclusiv pe drumul județean 795A, în direcția localității Oșand. Aproximativ la ora 02:40, acesta s-ar fi întors în localitate, lăsând autoturismul în locul în care fusese parcat inițial de proprietar.

În urma verificărilor efectuate de polițiști, s-a constatat că persoana în cauză nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Ca urmare a faptelor, polițiștii au dispus reținerea tânărului pentru 24 de ore, acesta fiind trimis la Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Bihor.

Pentru data de 25 iunie, polițiștii Secției nr. 5 de Poliție Rurală Oradea au programat prezentarea tânărului la Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea, în vederea dispunerii de măsuri legale. În prezent, cercetările continuă sub supravegherea unui procuror, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt în scop de folosință și conducere fără permis de conducere.

Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.