Un tânăr în vârstă de 19 ani, originar din București, a fost reținut de polițiștii Secției 1 Poliție Craiova, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.
Faptele au avut loc în dimineața zilei de ieri, când bărbatul s-ar fi deplasat la o pensiune din municipiul Craiova. În cadrul acelei unități de cazare se afla mama sa, o femeie de 51 de ani, tot din București. Prezența tânărului a încălcat direct măsurile impuse de Judecătoria Sectorului 2 București.
Conform datelor furnizate de autorități, instanța de judecată îi emisese tânărului, la data de 11.06.2024, un ordin de protecție pe o perioadă de 6 luni. Prin această măsură juridică, persoana în cauză este obligată să păstreze o distanță minimă de 200 de metri față de mama sa și față de domiciliul acesteia.
În urma probatoriului administrat și sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova, polițiștii au decis reținerea bărbatului pentru 24 de ore. Acesta a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dolj.
Pentru ziua de astăzi, este programată prezentarea bărbatului în fața Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova, cu propunere de luare a unei măsuri preventive. În continuare, cercetările sunt continuate pentru stabilirea tuturor circumstanțelor faptei.
Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.