ARES

Tânăr de 25 de ani reținut în Săliștea de Sus după accident rutier

Un bărbat de 25 de ani a fost reținut pentru 24 de ore după un accident în Săliștea de Sus. Acesta este cercetat pentru conduite fără permis și alcool la volan.

Observator 24 Rutier

Un tânăr de 25 de ani a fost reținut după un accident rutier în Săliștea de Sus

Bărbatul este cercetat pentru conducerea unui vehicul fără permis și refuzul de a preleva mostre biologice

Un tânăr de 25 de ani a fost reținut pentru 24 de ore de către polițiștii din Săliștea de Sus, în urma unui accident rutier produs pe strada Bâleasa. Acesta este cercetat pentru conduite fără permis, refuzul de a preleva mostre biologice și conducerea unui vehicul neînmatriculat.

Un tânăr de 25 de ani a fost reținut pentru 24 de ore de către polițiștii din cadrul Poliției Orașului Săliștea de Sus, în urma unui accident rutier produs în data de 21 iunie a.c., pe strada Bâleasa.

Evenimentul a avut loc în jurul orei 19:40, când autoritățile au fost sesizate pentru a interveni la un accident rutier care a produs doar pagube materiale. La fața locului, polițiștii au identificat un autoturism avariat și un bărbat de 25 de ani în apropierea locului accidentului.

În urma verificărilor, polițiștii au constatat că persoana în cauză emana halenă alcoolică. Testarea cu aparatul etilotest a indicat o concentrație de 1,35 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, tânărul a fost condus la o unitate medicală, însă acesta a refuzat prelevarea mostrelor biologice.

Verificările efectuate în bazele de date au relevat că bărbatul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar autoturismul pe care acesta circula nu era înmatriculat în circulație. Din aceste motive, acesta este cercetat pentru săvârșirea mai multor infracțiuni la regimul rutier: conducerea unui vehicul fără permis de conducere, refuzul sau sustragerea de la prelevarea mostrelor biologice și punerea în circulație sau conducerea unui autovehicul neînmatriculat.

În urma cercetărilor efectuate sub supravegherea procurorului de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Vișeu de Sus, s-a dispus măsura reținerii pentru 24 de ore. Tânărul a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Maramureș, urmând ca în data de 22 iunie să fie prezentat instanței pentru stabilirea unei noi măsuri preventive.

Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.