ARES

Doi bărbați reținuți de polițiștii din Hunedoara: un condamnat și un căutat internațional

Polițiștii din Hunedoara au reținut doi bărbați pe 19 iunie. Un bărbat de 53 de ani a fost depus în penitenciar, iar un tânăr de 25 de ani este urmărit de Croaț

Observator 24 Acțiuni ale polițiștilor

Doi bărbați reținuți de polițiștii din Hunedoara: unul condamnat la închisoare, celălalt urmărit internațional

Un bărbat de 53 de ani a fost depus în penitenciar, iar un tânăr de 25 de ani este reținut pentru că este căutat de autoritățile din Croația

Polițiștii din cadrul IPJ Hunedoara au reținut, în data de 19 iunie, doi bărbați. Un bărbat de 53 de ani a fost depus în penitenciar după o condamnare pentru luare de mită, iar un tânăr de 25 de ani a fost reținut pentru că este urmărit internațional de autoritățile din Croația pentru trafic de migranți.

Polițiștii din cadrul Județului Hunedoara au reușit, în data de 19 iunie, identificarea și reținerea a doi bărbați, în urma unor acțiuni menite să asigure aplicarea mandatelor emise de autoritățile judiciare naționale și internaționale.

Condamnare la închisoare pentru luare de mită în Orăștie

În prima parte a intervenției, polițiștii de la Biroul de Investigații Criminale Orăștie au identificat un bărbat în vârstă de 53 de ani. Acesta se afla pe raza municipiului Orăștie și pe numele său era emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea, de către Tribunalul Sibiu.

Bărbatul, domiciliat în Orăștie, a fost condamnat la o pedeapsă de 4 ani de închisoare pentru săvârșirea infracțiunilor de luare de mită, în formă continuată, și complicitate la fals material în înscrisuri oficiale. În urma reținerii, persoana a fost depusă în Penitenciarul Deva pentru a-și începe executarea pedepsei.

Tânăr urmărit internațional de autoritățile din Croația

Un al doilea eveniment a avut loc în cadrul acțiunilor desfășurate de Serviciul de Investigații Criminale Hunedoara, unde a fost reținut un tânăr de 25 de ani, domiciliat în județul Timiș. Acesta este urmărit la nivel internațional de către autoritățile judiciare din Croația, fiind acuzat de săvârșirea infracțiunii de trafic de migranți.

Identificarea tânărului a fost posibilă în urma activităților desfășurate de polițiștii din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Alba Iulia - Serviciul de Combatere a Criminalității Organizate Hunedoara. Pe numele său a fost emis un mandat european de arestare de către autoritățile croate.

Prin ordonanța emisă de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia, s-a dispus măsura reținerii pentru 24 de ore, iar tânărul a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Deva. Autoritățile precizează că aceste acțiuni urmăresc punerea în aplicare a mandatelor emise de autoritățile judiciare și asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică.

Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.