Polițiștii din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, Secția 20 Poliție, au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară în municipiul București, în urma unui dosar penal privind săvârșirea infracțiunii de furt în formă continuată.
Din datele și probele administrate în cauză, s-a reieșit că, în perioada 22.05.2026 – 30.05.2026, un bărbat, angajat al unei societăți comerciale, ar fi sustras, în mod fraudulos, un total de 18 dispozitive electronice. Printre acestea se numără 17 laptopuri și un telefon mobil, aparținând unor societăți comerciale, fapte care ar fi cauzat un prejudiciu estimat la 75.000 de lei.
În vederea administrării materialului probator, la data de 23.06.2026, a fost pus în aplicare mandatul de percheziție domiciliară în municipiul București. Persoana bănuită de comiterea faptei a fost identificată de polițiști și condusă pentru audieri. Față de acesta a fost dispusă măsura reținerii pentru o perioadă de 24 de ore, urmând ca bărbatul să fie prezentat în fața magistraților cu o propunere legală.
Cercetările sunt continuate de către polițiștii din cadrul Secției 20, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 6, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt în formă continuată. Autoritățile au precizat că efectuarea percheziției domiciliare este un procedeu reglementat de Codul de procedură penală, având ca scop administrarea probatoriului necesar soluționării cauzei, respectând principiul prezumției de nevinovăție.
Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.