Polițiștii din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București au efectuat, miercuri, 25.06.2026, o serie de percheziții domiciliare în municipiul București. Acțiunea face parte dintr-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunii de delapidare cu consecințe deosebit de grave.
Din probele administrate în cauză reiese că, în perioada aprilie 2023 - august 2024, un bărbat în vârstă de 35 de ani, care semna în calitate de administrator al unei societăți comerciale, ar fi însușit pe nedrept diferite sume de bani din conturile acesteia. Conform anchetei, persoana în cauză ar fi efectuat un număr de aproximativ 1.460 de tranzacții financiare, dispunând de sumele obținute în interes personal. Prejudiciul cauzat este estimat la aproximativ 2.645.000 de lei.
În vederea administrării materialului probator, polițiștii au pus în aplicare un mandat de percheziție domiciliară, în urma căruia au fost identificate și ridicate mai multe bunuri de interes pentru dosar. Bărbatul identificat de polițiști a fost depistat și condus la audieri, alături de alte persoane care au calitatea de martori în dosar.
Cercetările sunt continuate de către polițiștii din cadrul Brigăzii de Investigare a Criminalității Economico-Financiare - Serviciul de Investigare a Evaziunii Fiscale, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul București. Autoritățile au precizat că efectuarea percheziției domiciliare este un procedeu reglementat de Codul de procedură penală, având scopul de a aduna probele necesare, fără a încălca principiul prezumției de nevinovăție.
Informațiile au la bază comunicarea publică transmisă de autoritățile competente.